Grote onderscheiding voor Homotop 100- thesis | De masterproef Ich bin wie Gay - Een analyse van de Homo Top 100 en kwalitatieve diepte-interviews met holebi's van Katrien Valgaeren werd bedeeld met grote onderscheiding. Valgaeren studeerde in 2009 af als communicatiewetenschapper aan de Katholieke Universiteit Leuven. Promotor van de thesis was Gust De Meyer, dé academische autoriteit in Vlaanderen op het vlak van populaire cultuur.
Homo Top 100 is een hitlijst die jaarlijks door internetbezoekers wordt samengesteld. Zowel holebi's als hetero's kunnen hun stem uitbrengen op hun favoriete homosongs. Op een grootse party in Red & Blue - dit jaar op dinsdag 10 november - wordt de hitlijst feestelijk gepresenteerd aan het publiek.
Conclusies thesis
Valgaeren definieert in haar masterproef de sleutelwoorden voor roze muziek: camp met een vleugje Eurovisiesongfestival, dramatiek en sterke vrouwen, holebi-artiesten, maar vooral dansbaarheid. Loeiharde dans- en feestmuziek speelt bij holebi's de eerste viool, al of niet voorzien van teksten die smeken om meegebruld te worden. Valgaeren: "Dat creëert een soort vrijheid die in fel contrast staat tegenover de periode van opkropping die aan hun coming-out vooraf gaat."
Identificatie is een volgend scharnierpunt. Artiesten die aangeven zelf een periode van onderdrukking achter de rug te hebben - tragische/sterke vrouwen vaak - kunnen op de sympathie van holebi's rekenen. Hetzelfde geldt voor artiesten die homo, lesbiënne of bi zijn.
Rolmodel Yasmine
Sommigen functioneren daarenboven als rolmodel. Met presentatrice/zangeres Yasmine op kop. Deze status heeft ze te danken aan haar zelfrelativeringsvermogen: Dat ze niet hetero was, was voor haar nooit een punt. Laat staan een probleem.
Stereotiepe roze muziek wordt ook gehanteerd om te vechten voor het recht om te bestaan, om anders te zijn. Om integratie, en niet assimilatie, in de samenleving te bewerkstelligen. "Zo kan Homo Top 100 een stokpaardje voor de holebi-gemeenschap zijn," aldus nog Valgaeren. "Stereotypen hoeven immers niet negatief te zijn. Ze geven op een zelfrelativerende manier aan waarvoor homo's staan. En kitsch en glitter, daar mag al eens mee gelachen worden."”
Stem ook dit jaar mee
Iedereen die dat wil, kan weer stemmen voor zijn of haar favoriete 10 holebi-hits aller tijden. Uit de longlist van niet minder dan 600 nummers op de website www.homotop100.be .
De nummers één van de afgelopen jaren waren Soldiers Of Love van Liliane Saint-Pierre, Dancing Queen van ABBA, Je T'Adore van Kate Ryan, I've Only Begun To Fight van Natalia en I Will Survive van Gloria Gaynor. Songs als Diva (Dana International), Believe (Cher), Diep (Get Ready!), Like The Way I Do (Melissa Etheridge) en Vogue (Madonna) haalden elk jaar de lijstlijst. Benieuwd wat het dit jaar zal geven.
Party op dinsdag 10 november 2009 in Red & Blue
Homo Top 100 is het ultieme verbroederingsfeestje: Breng als holebi al je hetero's mee. Kom als hetero af met al je holebi-vrienden. Op dinsdag 10 november, de avond voor Wapenstilstand, zal voor het zesde jaar een uitzinnige menigte worden verwelkomd in de Antwerpse discotheek Red & Blue.
De deuren aan Lange Schipperskapelstraat 11 in Antwerpen gaan open om 22 uur. De toegangsprijs bedraagt 8 of 10 euro. Er is geen voorverkoop. Wees dus op tijd. Want vol is vol.

|